No edit summary |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{|class="toccolours collapsible collapsed" width="100%" style="text-align:left; clear:both; font-size: | {|class="toccolours collapsible collapsed" width="100%" style="text-align:left; clear:both; font-size:80%; font-family:verdana; border:1px solid #000000" | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#D3DCD8" align="center"|[[Dynasty Warriors (series)|<font color="black" style="font-size:13.5px; font-family:tahoma;">Dynasty Warriors</font>]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors]] | |[[Dynasty Warriors]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors DS: Fighter's Battle]] | ||
|[[Dynasty Warriors 7: Empires]] | |||
|[[Dynasty Warriors | |||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 2]] | |[[Dynasty Warriors 2]] | ||
|[[ | |[[Jan Sangoku Musou]] | ||
|[[ | |[[100man-nin no Shin Sangoku Musou]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 3]] | |[[Dynasty Warriors 3]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors: Online]] | ||
|[[Shin Sangoku Musou | |[[Shin Sangoku Musou SLASH]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 3: Xtreme Legends]] | |[[Dynasty Warriors 3: Xtreme Legends]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors 6]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors: Blazing Battles]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 4]] | |[[Dynasty Warriors 4]] | ||
|[[Dynasty Warriors 6: Special]] | |||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors 8]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 4: Xtreme Legends]] | |[[Dynasty Warriors 4: Xtreme Legends]] | ||
|[[Dynasty Warriors: | |[[Dynasty Warriors 6: Empires]] | ||
|[[Dynasty Warriors 8: Xtreme Legends]] | |||
|[[Dynasty Warriors: | |||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 4: Empires]] | |[[Dynasty Warriors 4: Empires]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors: Strikeforce]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors 8: Empires]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors (PSP)]] | |[[Dynasty Warriors (PSP)]] | ||
|[[ | |[[Shin Sangoku Musou Multi Raid 2]] | ||
|[[ | |[[Shin Sangoku Musou Blast]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors Advance]] | |[[Dynasty Warriors Advance]] | ||
|[[Dynasty Warriors | |[[Dynasty Warriors 7]] | ||
|[[ | |[[Dynasty Warriors: Godseekers]] | ||
|- | |- | ||
|[[Dynasty Warriors 5]] | |[[Dynasty Warriors 5]] | ||
|[[Dynasty Warriors: | |[[Shin Sangoku Musou 6 Special]] | ||
|[[Dynasty Warriors: | |[[Dynasty Warriors: Unleashed]] | ||
|- | |||
|[[Dynasty Warriors 5: Xtreme Legends]] | |||
|[[Dynasty Warriors 7: Xtreme Legends]] | |||
|[[Dynasty Warriors 9]] | |||
|- | |||
|[[Dynasty Warriors 5: Empires]] | |||
|[[Dynasty Warriors Next]] | |||
|[[Dynasty Warriors 9: Empires]] | |||
|- | |||
|[[Dynasty Warriors Vol. 2]] | |||
|[[Shin Sangoku Musou VS]] | |||
|[[Shin Sangoku Musou Apuri]] | |||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#569027; text-align:center"|[[Shu|<span style="color:white">Shu</span>]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Zhao Yun]] • [[Guan Yu]] • [[Zhang Fei]] • [[Zhuge Liang]] • [[Liu Bei]] • [[Ma Chao]] • [[Huang Zhong]] • [[Wei Yan]] • [[Guan Ping]] • [[Pang Tong]] • [[Yueying]] • [[Jiang Wei]] • [[Liu Shan]] • [[Xingcai]] • [[Ma Dai]] • [[Guan Suo]] • [[Bao Sanniang]] • [[Xu Shu]] • [[Zhang Bao (Shu)|Zhang Bao]] • [[Guan Xing]] • [[Guan Yinping]] • [[Fa Zheng]] • [[Zhou Cang]] • [[Xiahouji]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#4554A5; text-align:center"|[[Wei|<span style="color:white">Wei</span>]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Xiahou Dun]] • [[Dian Wei]] • [[Zhang Liao]] • [[Cao Cao]] • [[Xu Zhu]] • [[Xiahou Yuan]] • [[Xu Huang]] • [[Zhang He]] • [[Cao Ren]] • [[Cao Pi]] • [[Zhenji]] • [[Cai Wenji]] • [[Jia Xu]] • [[Pang De]] • [[Wang Yi]] • [[Guo Jia]] • [[Yue Jin]] • [[Li Dian]] • [[Yu Jin]] • [[Xun Yu]] • [[Cao Xiu]] • [[Man Chong]] • [[Xun You]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#972C35; text-align:center"|[[Wu|<span style="color:white">Wu</span>]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Zhou Yu]] • [[Lu Xun]] • [[Sun Shangxiang]] • [[Gan Ning]] • [[Sun Jian]] • [[Taishi Ci]] • [[Lu Meng]] • [[Huang Gai]] • [[Zhou Tai]] • [[Ling Tong]] • [[Sun Ce]] • [[Sun Quan]] • [[Xiaoqiao]] • [[Daqiao]] • [[Ding Feng]] • [[Lianshi]] • [[Lu Su]] • [[Han Dang]] • [[Zhu Ran]] • [[Cheng Pu]] • [[Xu Sheng]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#6096BB; text-align:center"|[[Jin Dynasty|<span style="color:white">Jin</span>]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Sima Yi]] • [[Sima Shi]] • [[Sima Zhao]] • [[Deng Ai]] • [[Wang Yuanji]] • [[Zhong Hui]] • [[Zhuge Dan]] • [[Xiahou Ba]] • [[Guo Huai]] • [[Jia Chong]] • [[Wen Yang]] • [[Zhang Chunhua]] • [[Xin Xianying]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#AE9B49; text-align:center"|[[Other|<span style="color:white">Other</span>]] | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Diaochan]] • [[Lu Bu]] • [[Dong Zhuo]] • [[Yuan Shao]] • [[Zhang Jiao]] • [[Meng Huo]] • [[Zhurong]] • [[Zuo Ci]] • [[Chen Gong]] • [[Lu Lingqi]] • [[Dong Bai]] • [[Hua Xiong]] • [[Yuan Shu]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#616970; text-align:center"|<span style="color:white">Miscellaneous Characters</span> | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[:Category:Shu Non-Playable Characters|Shu NPCs]] • [[:Category:Wei Non-Playable Characters|Wei NPCs]] • [[:Category:Wu Non-Playable Characters|Wu NPCs]] • [[:Category:Jin Non-Playable Characters|Jin NPCs]] • [[:Category:Other Non-Playable Characters|Other NPCs]] • [[Bodyguards (Dynasty Warriors)|Bodyguards]] • [[Edit Characters (Dynasty Warriors)|Edit Characters]] • [[Four Gods#Dynasty Warriors|Phoenix, Dragon, Chimera]] • [[Shin Sangoku Musou Blast/Officer Cards#Officer List|Shin Sangoku Musou Blast Officers]] • [[Fu Xi]] • [[Nuwa]] • [[Xiang Yu]] • [[Beauty Yu]] • [[Xi Wangmu]] • [[King Mu]] • [[Sanzang]] • [[Sun Wukong]] • [[Lei Bin]] • [[Lixia]] | ||
|- | |- | ||
!colspan=" | !colspan="3" style="background:#616970; text-align:center"|<span style="color:white">Factions</span> | ||
|- | |- | ||
|colspan=" | |colspan="3"|[[Yellow Turbans]] • [[Han Dynasty]] • [[Ten Eunuchs]] • [[Dong Zhuo (army)|Dong Zhuo's Forces]] • [[Allied Forces]] • [[Lu Bu (army)|Lu Bu's Forces]] • [[Yuan Shao (army)|Yuan Shao's Forces]] • [[Gongsun Zan (army)|Gongsun Zan's Forces]] • [[Heishan Bandits]] • [[Liu Yao (army)|Liu Yao's Forces]] • [[Yuan Shu (army)|Yuan Shu's Forces]] • [[Liu Biao (army)|Liu Biao's Forces]] • [[Liu Zhang (army)|Liu Zhang's Forces]] • [[Forces in Xiliang]] • [[Five Bushel Sect]] • [[Nanman]] • [[Wuwan]] | ||
|}<noinclude> | |}<noinclude> | ||
[[Category:Navbox templates|{{PAGENAME}}]]</noinclude> | [[Category:Navbox templates|{{PAGENAME}}]]</noinclude> |